Ktoré hliníkové disky si zákazníci skutočne vyberajú? Aká značka vedie, ktorý priemer je najobľúbenejší a aká farba dnes dominuje? Namiesto odhadov sme sa pozreli na vlastné predajné údaje. Analyzovali sme 26 273 predaných kolies.
Publikované: 4. 11. 2026 | Autor: Michal Lavo, CentrumKolies.sk
Nepýtali sme sa zákazníkov, aké disky sa im páčia. Pozreli sme sa na 26 273 kolies, ktoré si skutočne kúpili.
Pri výbere nových diskov má každý vlastný vkus. Niekto hľadá výrazný dizajn, iný uprednostňuje jednoduché a elegantné disky. Občas je však zaujímavé pozrieť sa aj na to, čo si vyberajú ostatní.
Preto sme analyzovali predaje nášho špecializovaného e-shopu CentrumKolies.sk za posledné obdobie. Zaujímali nás tri jednoduché otázky: ktoré značky, priemery a farby si zákazníci vyberajú najčastejšie?
Naša štatistika zachytáva samostatné nákupy diskov, pri ktorých si zákazník vyberá konkrétny výrobok podľa svojich preferencií. Nie je to odhad popularity ani štatistika celého slovenského trhu.
Čo nám prezradilo 26 273 predaných kolies?
Najpredávanejšia značka
DEZENT
2 775 kusov
Najpredávanejší priemer
18″
7 676 kusov
Najobľúbenejšia farba
Čierna
Približne 63 %
Už prvý pohľad ukazuje zaujímavý rozdiel. Pri značkách je výber pomerne rozmanitý. Pri veľkostiach dominujú dva priemery. A pri farbách má jedna možnosť mimoriadne silné postavenie.
1. Ktoré značky hliníkových diskov sa predávajú najviac?
Prvé miesto obsadila značka DEZENT, nasledovaná výrobcami BROCK a CMS.
Zaujímavé však nie je iba samotné poradie. Prvé tri značky dosiahli veľmi podobné výsledky. Medzi prvou a treťou je rozdiel iba 173 predaných kolies.
| Poradie | Značka | Predané kusy | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1. | DEZENT | 2 775 | 10,6 % |
| 2. | BROCK | 2 666 | 10,1 % |
| 3. | CMS | 2 602 | 9,9 % |
| 4. | AUTEC | 1 701 | 6,5 % |
| 5. | MAM | 1 487 | 5,7 % |
| 6. | PLATIN | 1 112 | 4,2 % |
| 7. | MAK | 1 005 | 3,8 % |
| 8. | JAPAN RACING | 928 | 3,5 % |
| 9. | CARMANI | 912 | 3,5 % |
| 10. | 79WHEELS | 819 | 3,1 % |
DEZENT, BROCK a CMS spoločne predstavujú 30,6 % všetkých predaných kolies. Ich vzájomné výsledky sú pritom mimoriadne vyrovnané.
Prečo práve DEZENT, BROCK a CMS?
Na základe našich skúseností s predajom vidíme jednu dôležitú spoločnú vlastnosť sortimentu týchto výrobcov.
Výrazne sa orientujú na disky s rozmermi zodpovedajúcimi originálnym kolesám automobilov.
V ich ponuke majú významné zastúpenie disky schválené podľa predpisu EHK/OSN č. 124 (ECE R124), ktoré sú určené ako náhrada originálnych kolies v príslušných schválených rozmeroch.
Pre zákazníka je to praktická výhoda. Môže si vybrať nový dizajn disku a pritom zostať pri rozmeroch, ktoré už má jeho vozidlo schválené, pokiaľ konkrétny disk spĺňa podmienky príslušného schválenia.
Domnievame sa, že popularita týchto značiek nie je iba otázkou dizajnu. Významnú úlohu môže zohrávať aj ich strategické zameranie na rozmery, ktoré zákazníci pre svoje vozidlá reálne potrebujú.
Je to naše odborné vysvetlenie výsledkov, nie priamo meraný dôvod rozhodnutia každého kupujúceho. Samotný rebríček však ukazuje, že táto skupina výrobcov má v našich predajoch veľmi silné postavenie.
🧭 Prečo je schválenie ECE dôležité?
Rozdiel medzi schválením ECE a KBA vysvetľujeme v samostatnom článku Disky ECE vs. KBA – technické vysvetlenie.
2. Aký priemer hliníkových diskov sa predáva najviac?
Pri priemeroch je výsledok jasný. Najpredávanejšou veľkosťou sa stali 18-palcové disky. Na druhom mieste skončili 17-palcové.
| Poradie | Priemer | Kusy | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1. | 18″ | 7 676 | 29,2 % |
| 2. | 17″ | 6 898 | 26,3 % |
| 3. | 16″ | 3 917 | 14,9 % |
| 4. | 19″ | 3 784 | 14,4 % |
| 5. | 20″ | 1 875 | 7,1 % |
| 6. | 15″ | 1 286 | 4,9 % |
| 7. | 21″ | 404 | 1,5 % |
| 8. | 14″ | 236 | 0,9 % |
| 9. | 22″ | 167 | 0,6 % |
| 10. | 13″, 23″ a 24″ | 30 | 0,1 % |
Najpredávanejšie priemery v grafe
18″ – 7 676 kusov
17″ – 6 898 kusov
16″ – 3 917 kusov
19″ – 3 784 kusov
20″ – 1 875 kusov
Viac než polovica všetkých predaných kolies mala priemer 17 alebo 18 palcov. Spolu predstavujú 14 574 kusov, teda 55,5 % predajov.
Zaujímavé je aj poradie ďalších rozmerov. Šestnásťpalcové a devätnásťpalcové disky dosiahli pomerne podobné výsledky. Veľkosti od 21 palcov vyššie už predstavujú iba malú časť sledovaných nákupov.
3. Aká farba hliníkových diskov je najobľúbenejšia?
Pri farbách je výsledok zo všetkých troch rebríčkov najjednoznačnejší.
Čierna vládne. Približne 63 % všetkých predaných kolies má čiernu dominantnú farbu.
| Farba | Približný podiel |
|---|---|
| Čierna | 63 % |
| Strieborná | 16 % |
| Sivá | 12 % |
| Ostatné a nezaradené farby | 9 % |
Pri triedení rozhodovala dominantná farba disku. Čierna zahŕňa lesklé, matné aj kombinované vyhotovenia s leštenou čelnou plochou. Grafitové, antracitové a Hyper Black vyhotovenia zaraďujeme medzi sivé; Hyper Silver medzi strieborné. Podiely sú zaokrúhlené.
Čierna vládne. Kam sa podela strieborná?
Strieborná bola dlhé roky jednou z najbežnejších farieb hliníkových diskov. V našich predajoch však výrazne zaostáva za čiernou.
Tento výsledok zapadá do vývoja ponuky výrobcov, ktorému sme sa venovali aj v samostatnom článku. Naša štatistika síce neporovnáva jednotlivé roky, ale ukazuje, že tmavé vyhotovenia majú v sledovanom súbore veľmi silné postavenie.
🧭 Kam zmizli strieborné disky?
Prečo výrobcovia postupne obmedzujú ponuku klasických strieborných diskov? Viac vysvetľujeme v článku Kam zmizli strieborné disky? Z obyčajnej farby sa stáva exkluzívna ponuka.
4. Pri značkách sa zákazníci rozchádzajú. Pri farbe sa zhodujú
Keď sa pozrieme na všetky tri rebríčky spoločne, objaví sa zaujímavý rozdiel.
| Oblasť | Najsilnejšia skupina | Podiel |
|---|---|---|
| Značky | DEZENT + BROCK + CMS | 30,6 % |
| Priemery | 17″ + 18″ | 55,5 % |
| Farby | Čierna | približne 63 % |
Pri značkách je výber rozdelený medzi množstvo výrobcov. Ani tri najpredávanejšie značky spoločne nedosahujú tretinu všetkých predajov.
Pri priemeroch je výber výrazne sústredenejší. Viac než polovica kolies patrí iba do dvoch veľkostí.
A pri farbách je rozdiel ešte výraznejší: samotná čierna predstavuje takmer dve tretiny sledovaných predajov.
Zákazníci sa pri výbere výrobcu rozhodujú medzi širokou ponukou značiek. Pri priemere a najmä farbe však ich rozhodnutia smerujú k niekoľkým dominantným možnostiam.
Čo presne naša štatistika zachytáva?
Vychádzali sme z 26 273 predaných kolies v e-shope CentrumKolies.sk za posledné obdobie. Údaje sme vyhodnocovali podľa počtu predaných kusov, nie podľa počtu objednávok či ponúkaných produktov.
Ide o prostredie špecializovaného obchodu, v ktorom si zákazník samostatne vyberá konkrétne disky podľa svojich preferencií. Typickým nákupom je sada kolies pre vlastné vozidlo.
Do týchto údajov nevstupujú predaje kolies, ktoré automobilky alebo predajcovia vozidiel dodávajú ako súčasť výbavy, akciových balíkov či darčekov k automobilu. Pri takýchto dodávkach nemusí konkrétnu značku diskov vyberať samotný kupujúci.
Naše výsledky nepredstavujú trhové podiely výrobcov na celom Slovensku. Ukazujú, ktoré značky, priemery a farby si zákazníci najčastejšie vyberali pri samostatnom nákupe na CentrumKolies.sk.
Najčastejšie otázky o našej štatistike
Ktorá značka alu diskov sa predáva najviac?
V sledovaných predajoch CentrumKolies.sk obsadila prvé miesto značka DEZENT s 2 775 kusmi. Nasledovali BROCK s 2 666 kusmi a CMS s 2 602 kusmi. Nejde o rebríček celého slovenského trhu.
Aký priemer hliníkových diskov je najpredávanejší?
Najpredávanejším priemerom je 18 palcov so 7 676 predanými kusmi. Druhé miesto patrí 17-palcovým diskom so 6 898 kusmi.
Aká farba alu diskov je najobľúbenejšia?
Jednoznačne čierna. Predstavuje približne 63 % všetkých sledovaných predajov. S výrazným odstupom nasledujú strieborná a sivá.
Prečo sú DEZENT, BROCK a CMS také populárne?
Podľa našich skúseností môže ich popularita významne súvisieť so širokou ponukou diskov v rozmeroch zodpovedajúcich originálnym kolesám vozidiel. Dôležitú úlohu zohráva aj ponuka náhradných diskov schválených podľa EHK/OSN č. 124. Ide o odbornú interpretáciu, nie o priamo zistené dôvody jednotlivých nákupov.
Sú tieto výsledky štatistikou celého slovenského trhu?
Nie. Ide o vlastné predajné údaje e-shopu CentrumKolies.sk. Zachytávajú výber zákazníkov pri samostatnom nákupe diskov, nie všetky predajné kanály na Slovensku.
Čo si z nášho rebríčka odniesť?
Ak sa rozhodujete pre nové disky, rebríček vám nemusí povedať, ktoré si máte kúpiť. Môže však odpovedať na inú zaujímavú otázku: čo si pri výbere najčastejšie kupujú ostatní?
V našich údajoch vedie značka DEZENT, najpredávanejším priemerom je 18 palcov a medzi farbami jednoznačne dominuje čierna.
Našou ambíciou nie je určiť, čo by sa malo páčiť väčšine zákazníkov. Chceme iba ukázať, čo si zákazníci skutočne vybrali.
🧭 Pokračujte v téme
Disky ECE vs. KBA – technické vysvetlenie
CentrumKolies Knowledge
Technické, legislatívne a trhové súvislosti okolo diskových kolies a automobilového priemyslu vysvetľujeme v našom vedomostnom centre CentrumKolies.sk.
🎁 1 % za dočítanie
Ak ste sa dostali až sem, pri objednávke na CentrumKolies.sk môžete použiť zľavový kód HZTR a získať zľavu 1 %.









