Pozor na nebezpečné disky na trhu!

Disk je súčiastka auta. A treba s uvedomiť to, že každá funkčná súčiastka auta musí byť na konkrétne auto schválená a preskúšaná. Každý diel karosérie, motora musí byť na aute schválený.

Chcete si kúpiť pekné disky a myslíte si že na Slovensku si môžete kúpiť iba bezpečné a schválené výrobky? Tak to sa pekne mýlite. Najmä prostredníctvom internetu si môžete kúpiť od priekupníkov mimoriadne lacné, avšak nebezpečné disky. Na Slovensku totiž pôsobia internetové obchody, ktoré Vám predávajú nebezpečné disky bez potrebného schválenia a testov ( výrobky 2. akosti vyrobené z odpadového materiálu v Číne )  Pred kúpou diskov ( kdekoľvek sa rozhodnete pre kúpu ) si prečítajte nasledovný článok.

Disky si môžete kúpiť buď originálne ( schválené s celým autom ako celok ), náhradný diel schváleného výrobcu ( disky WSP ) alebo a to najčastejšie disky dizajnové. A práve tie sú predmetom nášho článku, rozdeľujeme ich na 2 skupiny:

 • disky doplnkového vybavenia ( Autec, Ronal Dezent a mnohé iné značky )
 • závodné disky a iné špeciálne disky ( použitie mimo verejných ciest )

Auto spôsobilé na premávku na verejných komunikáciách musí byť v súlade so zákonom 725/2004 Zz ( a neskorších novelizáciách ) v technickom stave, v akom ho schválil výrobca automobilu. Prípadné úpravy na aute, ktoré boli vykonané dodatočne ( áno, kúpa hliníkových diskov doplnkového vybavenia ) musia byť realizované iba s diskom, ktorý má potrebné overovacie skúšky na konkrétnom automobile. Použitím disku, ktorý nie je na auto schválený poverenou skúšobňou sa auto stáva nespôsobilým na premávku a Vy porušujete zákon!.

Legálne sa na našom trhu môžu predávať iba disky atestované na konkrétnom automobile a ku každému disku musí byť certifikát ku konkrétnemu automobilu. Takýto certifikát sa nazýva TUV certifikát a musí byť k dispozícii u predajcu. Certifikát musí obsahovať typ automobilu, typ disku a výrobcu, rozmer disku a rozmer pneumatiky.

Realita u nás je však zatiaľ taká, že najmä cez internet pôsobí skupina predajcov, ktorá Vám predá disky bez atestácie, ktoré sú mimoriadne lacné, pochádzajú zo druhotriednych zásob z Číny a sú to výrobky z odpadového materiálu. Obchádzajú zákon a vedome Vás vystavujú nebezpečenstvu:

 • máte na aute neschválený komponent ( disk bez testu na Vašom aute)
 • automobil porušuje zákon
 • porušujete podmienky všetkých poisťovní
 • znižujete hodnotu auta
 • ohrozujete svoju bezpečnosť a bezpečnosť ľudí v aute, vodičov na ceste
 • v zahraničí a aj u nás Vám hrozia vysoké pokuty a odstavenie auta

tuv_certifikat_ronal

Bezpečný disk má TUV certifikát

TUV certifikát je priamo doklad o tom, že disk absolvoval potrebnú skúšku na konkrétnom automobile a takýto disk môžete bez obáv používať v premávke na verejných komunikáciách. Takýto disk je schválená súčiastka pre Vaše auto a používanie takto schváleného disku je legálne všade v Európe. TUV certifikát musí obsahovať:

 • výrobcu disku a presné parametre disku
 • zoznam povolených aplikácií ( konkrétne Vaše auto! )
 • povolené rozmery pneumatík
 • atest montážneho materiálu
 • identifikačné číslo certifikátu

Ak si kupujete disky doplnkového vybavenia, ktoré chcete používať na verejných cestách, tak predajca musí vychádzať iba z TUV certifikátu. U nás si môžete TUV certifikát priamo stiahnuť podľa výrobcu a typu auta.

tuv_certifikat_detail

Skutočný TUV certifikát je teda najmä o preskúšaní disku na Vašom automobile. Vyžadujte a pri kúpe žiadajte tento doklad, kupujete predsa súčiastku, ktorá musí byť schválená a testovaná na Vašom aute. Iba v tom prípade je všetko v poriadku a auto máte v súlade so zákonom o premávke na verejných komunikáciách.


znacenie_diskov_kba_kod

KBA schvaľovacie číslo

Priamym dôkazom o tom, že disk absolvoval potrebné atestácie pre bezpečné a legálne používanie na verejných cestách je KBA schvaľovacie číslo s 5 miestnym číselným kódom. Býva na disku vyrazené, alebo nalepené odolnou nálepkou. V tomto prípade je to jasné - disk je schválený a bezpečný, toto označenie sa bez TUV certifikátu nevydáva. Niektoré dizajnové špeciality ( napríklad disky ETA BETA alebo KESKIN ) nemajú priamo vyrazené KBA, samozrejme k nim však je TUV certifikát.

Už viete ako spoznať bezpečné disky

Takže teraz už viete, aké disky sú bezpečné. AK si idete kupovať disky mimo originálnych diskov k vozidlu alebo náhradných dielov schváleného výrobcu ( WSP ), tak Vám je predajca povinný predať iba schválené a testované disky. Toto si viete overiť úplne jednoducho:

 • KBA s číselným kódom priamo na disku
 • TUV certifikátom, kde je uvedené k disku a pneumatikám Vaše auto

Všetko ostatné je iba nelegálny predaj a natrafili ste na podvodníka. Vždy sa snažia oklamať rôznymi desiatkami "certifikátov" a uviesť spotrebiteľa do omylu. Aj tu Vám však poradíme v samostatných článkoch, kde sa venujeme podrobne odhaleniu takéhoto predaja a povieme si aj to, prečo je to na Slovensku tak, že sa nebezpečné disky môžu voľne predávať bez obáv z pokút.

web certifikacia-disky.sk obhajuje predaj odpadu na našom trhu

24.11.2012, 11:23 , Mgr.Michal Lavo | Počet zobrazení: 3531

V jeden slnečná októbrový deň nás zákazník upozornil na web, ktorý obhajuje predaj odpadu na našom trhu. Stránka certifikacia-disky.sk ( tvorca sa samozrejme zabudol podpísať ) bola zjavne vytvorená ako "nezávislý" web, na ktorý predajca týchto kreácií odkazuje svojich zákazníkov v snahe ponúknuť "naoko" logické vysvetlenie, prečo si znížiť hodnotu auta použitím podobných výrobkov. Túto snahu teraz krok po kroku vyvrátime, čítajte dalej....

Celý článok...

Ako spoznám predajcu nebezpečných diskov?

04.08.2011, 21:50 , Mgr.Michal Lavo | Počet zobrazení: 12125

Lacné, naleštené, avšak nebezpečné. Predajcovia diskov vyrobených z odpadového materiálu zaplavili Slovensko. Zákon ich zakazuje, avšak kontrola chýba. Ako spoznáte predajcu takýchto diskov, ktoré nemajú žiadne skúšky pevnosti? Je to úplne jednoduché...

Celý článok...

TOP Téma - ako vrátiť nebezpečné disky a dostať späť peniaze?

12.08.2011, 11:07 , Mgr.Michal Lavo | Počet zobrazení: 2243

Pekné, naleštené, ale nebezpečné disky vyrobené z odpadového materiálu. Dali ste sa nachytať na kúpu takýchto kolies. Čo teraz? Skúsili ste disky vrátiť, ale predajca ich nezobral a reklamáciu zamietol. On vraj použité disky späť neberie. Zasmejme sa tomu a dajme veci doporiadku a peniaze naspäť.....

Prečítajte si náš návod ako na to, rady ohľadom reklamácie kolies a kam sa treba obrátiť so sťažnosťou! >>>> ( kliknite )

Celý článok...

Ako je možné, že SOI nezasiahne?

04.08.2011, 23:09 , Mgr.Michal Lavo | Počet zobrazení: 5519

Populárnym argumentom predajcov nebezpečných diskov je to, že ich nezakázala SOI. Slovenská Obchodná Inšpekcia vykonáva dohľad nad predajom výrobkov, ktoré sú na našom trhu. Kontroluje nielen formálne náležitosti predaja, ale aj vyhlásenia o zhode a samotnú bezpečnosť výrobkov. Ako je teda možné, že nezasiahne proti predaju nebezpečných diskov?

Celý článok...

A čo na to poisťovne?

04.08.2011, 23:22 , Mgr.Michal Lavo | Počet zobrazení: 6191

Používaním disku bez potrebného schválenie porušujete zákon 725/2004 Zz o premávke na verejných komunikáciách a takisto aj poistné podmienky poisťovní. Doslova povedané si povinné zákonné poistenie a havarijné poistenie platíte zbytočne ( pričom zákonné poistenie je samozrejme zo zákona povinné )

Celý článok...

Prečo sú schválené disky o niečo drahšie?

04.08.2011, 22:12 , Mgr.Michal Lavo | Počet zobrazení: 6591

Skúšky pevnosti, skúšky diskov na jednotlivých typoch áut a technická certifikácia nie je lacná. Preto sú kvalitné a bezpečné disky o niečo drahšie. Disky bez potrebných skúšok tieto testy neabsolvovali, preto sú o niečo lacnejšie. Stojí to však za to riziko?

Celý článok...

Prečo musí byť montážne príslušenstvo v cene?

04.08.2011, 22:27 , CentrumKolies | Počet zobrazení: 6137

Jedným z poznávacích znakov predaja nebezpečných diskov je to, že si za montážne príslušenstvo musíte doplácať. Pozor! Montážne príslušenstvo tvorí neoddeliteľnú súčasť disku a je iné pre každý automobil. Rovnako ako disk aj príslušenstvo musí byť v TUV certifikáte pre Váš automobil a testuje sa vždy ako celok s diskom.

Celý článok...

Prečo nemajú originálne disky TUV certifikát?

04.08.2011, 22:44 , Mgr.Michal Lavo | Počet zobrazení: 8243

Teraz si rozoberieme tému, prečo nemajú originálne disky  žiaden TUV certifikát a KBA označenie. Táto téma sa rovnako týka aj náhradných dielov schváleného výrobcu ( disky WSP ). Originálny disk je totiž súčasťou auta ako celku a výrobca auta schválil auto ako celok, tj disk už nenesie potrebu žiadnych iných samosatatných schválení.

Celý článok...

Krytkou s logom výrobcu auta disk bez schválenia nezamaskujete

04.08.2011, 22:59 , Mgr.Michal Lavo | Počet zobrazení: 9051

Populárnym spôsobom, ako predať nebezpečné disky je ponúkať k nim krytku výrobcu auta. Takýmto spôsbom sa Vás snažia priekupníci presvedčiť, že takýto disk polícia ( stk alebo poisťovňa ) neodhalí. Je to však úplná hlúposť.

Celý článok...

Kúpili ste si nebezpečné disky?

Nakoľko takéto disky sú skutočne lacné tak je možné, že máte takéto disky na aute aj Vy. Napíšte nám cez náš kontaktný formulár, poradíme Vám čo robiť a ako disky môžete vrátiť a dostať späť svoje peniaze.

Používam disky značky *:
Na aute *:
Môj email:
Ak ste človek, koľko je  + *
 

Nemajte žiadne obavy nám zaslať krátky formulár v prípade, že máte pochybnosti o diskoch, ktoré ste si zakúpil a nemáte k nim žiadne schválenie. Poradíme Vám čo robiť a pokúsime sa nájsť vhodné riešenie Vášho problému. Táto služba je úplne zdarma.

*Tento článok sa samozrejme netýka závodných diskov - z povahy tovaru sú určené na použitie mimo verejných komunikácií. Sú to kvalitné a špecifické výrobky - odľahčené disky pre špeciálne aplikácie. U nás sú to disky Drag, Tenzo R, Speedline Profi a úpravárenské špeciality Top Tuners.

Quatro - jednoduchý nákup na splátky