Momentový kľúč

Prečo je tak dôležitý že mu venujeme celú stránku?

Pretože je to neodteliteľná súčasť kvalitnej pneuservisnej práce. Ako však býva u nás zvykom kvalita služieb sa má ešte čo učiť a tlak na kvalitnú servisnú prácu zo strany zákazníka takmer neexistuje. Pneuservis bez kalibrovaného momentového kľúča porušuje zákon, je nekvalitný a poškodzuje záujmy zákazníka.

Momentový kľúč a jeho charakteristika.

Momentový kľúč - malý, ale neuveritelne dôležitý pri montáži kolies na auto. Najmä lacnými a zle vybavenými pneusevismi ignorovaná súčasť montáže Vás môže vyjsť pekne draho. Momentový kľúč slúži k utiahnutiu skrutiek / matíc na automobile správnym uľahovacím momentom. Momentové kľúče sú povinnou výbavou každého pneuservise a musia byť pravidelne kalibrované a opatrené známkou príslušnej skúšky od Slovenskej Metrológie.

Načo slúži momentový kľúč?

Momentový kľúč slúži k mimoriadne dôležitej finálnej časti montáže kolies na auto, a to utiahnutiu skrutiek alebo matíc na správny moment. Správny pneuservisný mechanik si skrutky / matice najprv pritiahne pneuservisnou pištolou nastavenou na minimálny moment, následne momentovým kľúčom dotiahne skrutky / matice na moment, ktorý je predpísaný výrobcom automobilu. Tento moment nájdete v príručke automobilu a každý správny pneuservis navyše disponuje príručkou s hodnotami uťahovacích momentov áut dostupných na trhu. Mechanik nastavá správny moment na stupnici momentového kľúča a utiahne skrutky. Správny moment oznámi momentový kľúč hlasným cvaknutím.

Má každé auto predpísaný moment?

Áno. Každý výrobca áut má pre svoje výrobky predpísaný moment. Je to dôsledkom konštrukcie, materiálov, hmotnosti auta, konštrukčnej rýchlosti. Neexistuje žiaden "univerzálny" moment, ten správny pre svoje auto nájdete v príručke alebo ním disponuje každý profesionálny pneuservis.

Dôsledky nepoužívania momentových kľúčov

Materiálne škody a ohrozenie zdravia - riskujete uvolnenie skrutiek / matíc počas jazdy autom. Nedostatočný moment znamená nedostatočné uchytenie kolesa.

Škody pri a po neodbornej montáži - nepoužívanie momentového kľúča znamená riziko pretočenia závitu na skrutke, alebo ulomenia hlavice. Následné opravy Vás stoja nemalé peniaze. Najčastejší problém, pretože neodborný mechanik použije neprimeranú silu namiesto momentového kľúča vo viere, že "silnejšie = lepšie".

Problémy pri výmene kolies v inom servise - nepoužívaním momentového kľúča resp prílišným utiahnutím skrutiek riskujete komplikácie pri výmene kolies v servise. Budete musieť akceptovať zodpovednosť za prípadné utrhnutie skrutky a opravy vo vlastnej réžii.

Problémy pri výmene kolies pri defekte - stojíte na ceste, neviete uvoľniť skrutky.... stratíte nervy, skáčete po kľúči a utrhete si závit alebo hlavicu.

Prečo mať momentový kľúč aj vo výbave svojho automobilu?

Momentový kľúč si môžete zakúpiť v autodieloch, hypermarketoch, pumpách za pár €. Zíde sa Vám pri defekte, kedy si sami správne utiahnete skrutky, pri výmene obutých diskov a pri kontrole správneho utiahnutia po každých 1000 km.

Čo robiť ak mechanik v pneuservise nepoužije momentový kľúč?

Za montáž bez použitia momentového kľúčom kľúča nezaplatíte a pokiaľ Vám ani na vyzvanie mechanici neutiahnu kolesá momentovým kľúčom tak ich môžete nahlásiť príslušnému úradu tu http://www.slm.sk/

Pamätajte však na zlaté pravidlo - neakceptujte neodborné pneuservisy bez príslušného vybavenia. Bývajú spravidla podozrivo lacné so zastaralým vybavením, neovereným momentovým kľúčom zapadnutým niekde v starej plechovej skrini.

 

Quatro - jednoduchý nákup na splátky