Strešný box urobí z vášho auta kombi

09.05.2014, 14:58, CentrumKolies

Idete na dovolenku a zdá sa vám, že na batožinu potrebujete separátny príves? Zľavte z nárokov a vystačíte si aj so strešným boxom. Poradíme vám, čo vás s ním čaká a ako ho vybrať.


Prečo strešný box?

Jediným a najlacnejším riešením ako dočasne zvýšiť objem batožinového priestoru vášho auta je strešný nosič. Prívesný vozík zvyčajne znamená priveľa starostí, navyše náklady na cestu do miesta oddychu by mohli byť podstatne vyššie, než keby ste sa vybrali „naľahko“ lietadlom.

Strešný box dokáže zvýšiť kapacitu vášho vozidla o stovky litrov, čo v praxi musí každému dovolenkujúcemu stačiť. Okrem kapacity vozidla však treba rátať aj s nárastom hlučnosti v kabíne kvôli aerodynamike, so zvýšením spotreby a v neposlednom rade i inými jazdnými vlastnosťami vozidla. Všetko sú to však mínusy, ktoré počas cesty na dovolenku a z nej radi prehliadnete.

Na veľkosti záleží

Investícia do strešného boxu je jednorázová. Stačí si objednať priečny nosič vhodný pre váš typ vozidla a samotný box. Najlacnejšie a najmenej kvalitné boxy stoja okolo sto eur, tie však môžu vašim cestám poslúžiť len raz. „Stredná trieda“ boxov svojou cenou začína na 170 eurách a končí niekde pri hranici 300 eur. Práve takéto boxy sú najpredávanejšie.

Pri kúpe boxu platí, že veľkosť rozhoduje. Odporúčame kúpiť vždy radšej väčší box, ak už máte na strechy niečo nosiť, nech to má dostatočnú kapacitu za každý okolností. Boxy sa delia na krátke a dlhé, pričom dlhé majú lepšie aerodynamické vlastnosti, zvyšujú tak spotrebu menej výrazne. Po namontovaní boxu však musíte so zvýšením spotreby rátať. Nesiete so sebou hmotnosť navyše a box kazí aerodynamický koeficient vozidla. Zvýšenie spotreby na dlhých trasách môže spotrebu zvýšiť o pár decilitrov, ale i dva litre. Je preto vhodné na diaľnici radšej poľaviť, aby sa vám cesta zbytočne nepredražila. S vyššou rýchlosťou rastie odpor vzduchu exponenciálne, čo v praxi znamená, že sa motor musí viacej snažiť.

Materiály a nosnosť

Rozdiely medzi strešnými boxami badať v type použitých podpier, ktoré slúžia na permanentne otvorenie boxu. V praxi sa možno stretnúť s plynovými alebo mechanickými podperami. Prvé menované sú síce pohodlnejšie, no mechanické sú spoľahlivejšie a najmä, bez problémov fungujú a pri neštandardných (nízkych) teplotách.

Nikdy nepodceňujte montáž boxu na strechu. Dôsledné uchytenie nosiča a pripnutie nákladu vás môže ušetriť nielen od starostí po ceste, ale aj od prípadnej nehody. Naozaj venujte utiahnutiu skrutiek náležitú pozornosť a takisto ručne otestujte pevnosť upevnenia. Ak sa vám box pri brzdení zo 120 kilometrov za hodinu na nulu odopne, stane sa z neho niekoľko desiatok kilogramov vážiaci projektil.

Takisto si pred samotným nakladaním nezabudnite pozrieť maximálne únosné zaťaženie strechy vášho automobilu. Tento údaj treba dodržiavať, ideálne je nechať si rezervu. Predsa len, ťažko z hlavy spočítať hmotnosť každej z naložených vecí. Nosnosť boxu spravidla býva vyššia ako nosnosť strechy, ak by to vo vašom prípade neplatilo, samozrejme, riaďte sa nosnosťou boxu.

 
« Späť

Quatro - jednoduchý nákup na splátky