Rozmery pneumatík: viete ako vybrať?

15.10.2013, 14:41, Mgr.Michal Lavo

S výberom nových pneumatík nie je spojené len hľadanie správneho typu, ale i výber správneho rozmeru pneumatík. Dnes si skúsime rozobrať, čo jednotlivé „čísla“ v označení tej ktorej pneumatiky znamenajú a poradíme, ako vybrať správne.


Ako sa označujú zimné pneumatiky?

Základným rozlišovacím prvkom medzi zimnou a letnou pneumatikou je hĺbka a tvar dezénu. Zimné pneumatiky majú výrazne členitejší behúň a hĺbka dezénu môže v niektorých prípadoch byť aj trojnásobkom hĺbky dezénu letnej pneumatiky. Ak si napriek tomu nie ste istý, zimnú pneumatiku so 100 percentnou určitosťou dokáže identifikovať na základe označenia na bočnej stene.

Ak niekde na obvode bočnej steny pneumatiky nájdete symbol snehovej vločky, pozeráte na zimnú pneumatiku. Označená môže byť aj znakmi M+S, čo je skratka od „Mud+Snow“, a teda blato+sneh. Takáto pneumatika spĺňa podmienky súčasne platnej vyhlášky a je spôsobilá na jazdu v zime.

Tri základné parametre

Rozmery pneumatíkKaždá pneumatika má tri základné parametre, ktoré figurujú aj v jej označení. Ide o šírku, profil a priemer. Zapisujú sa, napríklad, v tvare 185/60 R16. Prvé číslo, teda v našom prípade 185, určuje šírku pneumatiky v milimetroch (menovitá šírka pneumatiky). Druhé číslo (za lomítkom) udáva profil alebo, ľudsky povedané, výšku pneumatiky. Neudáva sa v milimetroch ani centimetroch, ide o percentuálny pomer k šírke pneumatiky. V našom modelovom príklade 185/60 znamená, že pneumatika je široká 185 milimetrov a jej profil tvorí 60 percent z hodnoty 185, teda asi 111 milimetrov. Posledným číselným údajom je R16. Písmeno R označuje radiálnu konštrukciu pneumatiky, číslovka 16 je priemerom pneumatiky. Ten musí byť vždy zhodný s priemerom disku, ktorý vlastníte, inak naň pneumatiku nenavlečiete.

Doplnkové údaje nepodceňujte

Za základným označením pneumatiky (jej rozmermi) bývajú ešte uvedené hodnoty ako napríklad 80H. Ide o hmotnostný index, ktorý neradno podceniť. Ak na vozidlo dáte pneumatiky s nižším hmotnostným indexom riskujete nielen vašu bezpečnosť a pokutu, ale i skoré opotrebenie pneumatík. Vyšší hmotnostný index použiť možno, pneumatika bude mať tuhšiu bočnú stenu.

Hmotnostný index určuje počet kilogramov, ktorý konkrétna pneumatika „unesie“. Je uvedený v technickom preukaze, ale dá sa aj odhadnúť vydelím maximálnej prípustnej hodnoty vozidla štyrmi. Index 85H značí, že pneumatika „znesie“ 450 kilogramov, a celá sada je teda vhodná pre vozidlo, ktoré v naloženom stave váži maximálne 1 800 kilogramov.

Rozmery pneumatík - tabuľka

Ak v označení pneumatiky nájdete samostatne stojace veľké písmeno, s najväčšou pravdepodobnosťou označuje rýchlostný index pneumatiky. Na zimných pneumatikách môže byť rýchlostný index nižší než ten uvedený v TP, musí však na to upozorňovať nálepka na skle v dohľade vodiča (legislatíva nepustí).

Rozmery pneumatík - tabuľka 2

Na záver zopár rád

Ak dokupujete len pár pneumatík, resp. je na prvý pohľad vidieť, že jeden pár pneumatík máte vo výrazne lepšom stave než ten druhý, môže pneumatiky na vozidle poprehadzovať. Na hnanú nápravu (tá, ktorú nepoháňa motor) vždy dajte pneumatiky v lepšom stave. Na hnacej (spravidla prednej) náprave môžu zostať opotrebovanejšie pneumatiky, v duchu však s týmto „hackom“ počítajte. Lepšie pneumatiky vzadu zabránia pretáčavosti vozidla na klzkom povrchu a zlepšia jeho ovládateľnosť. Nezabúdajte na to, že na jednej náprave smiete použiť len pneumatiky rovnakého typu.

Pri samotnej kúpe sa každý šofér musí nevyhnutne riadiť tým rozmerom pneumatík, ktorý má zapísaný v technickom preukaze. Ak vaše auto disponuje ešte „veľkým techničákom“, máte o problém menej. Otočte ho na zadnú stranu a v jednej z kolóniek nájdete všetky akceptovateľné rozmery pneumatík, ktoré na vašom vozidle smiete nosiť. Ak ste už držiteľom malého technického preukazu, na ktorom údaj o rozmeroch chýba, musíte skúsiť iné zdroje. Načrite do manuálu a oficiálnej technickej špecifikácie vozidla. Nosený rozmer pneumatík sa však stále musí zhodovať s tým, čo máte uvedené v digitálnom zázname malého technického preukazu.

 
« Späť

Quatro - jednoduchý nákup na splátky