Rozmery diskov – čo tie čísla znamenajú?

09.01.2014, 10:53, CentrumKolies

Stará motoristická pravda hovorí, že disky robia auto a zo skúseností sa nedá iné, len s týmto tvrdením súhlasiť. Okrem výberu tých najkrajších diskov pre vaše auto však netreba zabúdať na správne rozmery, vyhnete sa tým sklamaniu pri montáži či problémom s prípadnom reklamáciou.


Každý jeden disk je označený kódom, z ktorého možno vyčítať jeho jednotlivé vlastnosti. Je ľahko čitateľný a zapamätateľný – šírka x výška (polomer), počet dier/priemer a najmenej podstatný údaj, zális. Ako príklad si vezmime označenie „8J x 17" 4/100 ET30“, kde kľúčové sú predovšetkým prvé tri hodnoty. „8J“ označuje šírku disku v palcoch a tvar okraja ráfiku (pri všetkých diskoch pre osobné automobily ide o typ „J“, preto sa neraz neuvádza). Šírku disku v tomto prípade vyjadruje číslo 8, pričom hodnota je uvádzaná v palcoch (1 palec = 2,54 cm). Pomery medzi šírkou disku a šírkou/výškou pneumatiky nie sú pevne stanovené legislatívou, ovplyvňujú však geometriu vozidla a životnosť pneumatík. Preto kupujte rovnako široké disky, aké na aute momentálne máte alebo sa poraďte s mechanikom v servise (bude mať k dispozícii potrebné tabuľky). Bežný rozmer pneumatiky, 205/55, môže napríklad byť obutý na disky so šírkou 5,5 až 7,5 palca, menšie pneumatiky s rozmerom 185/55 môže obuť na disky široké 5 až 6,5 palca.

Kombinácia 4/100 (môže byť zapísaná aj ako 4x100) informuje o počte montážnych otvorov a priemere kružnice, na ktorej sú tieto otvory(rozteč). Tento údaj môže byť ešte doplnený o priemer stredového otvoru (CB) v milimetroch (napr. 57,1), ktorý je veľmi podstatný. Ak sa totiž toto číslo nebude zhodovať s vaším nábojom, je nevyhnutné pod disk nainštalovať dištančné stredové krúžky, ktoré zabránia nechceným vibráciám.

Hodnota ET, takzvaný „zális“, je skôr kozmetického, než úžitkového rangu. Ide o vzdialenosť dosadacej plochy disku, od pomyselnej roviny deliacej šírku disku. V ľudskej reči to znamená, že hodnoda ET uvádza, ako „hlboko“ zapadne disk do blatníka. ET môže mať plusovú i mínusovú hodnotu, vyjadrená je v milimetroch. Vysoká hodnota ET (napr. ET 45) znamená, že disk bude skrytý hlboko pod blatníkom. Nízka hodnota ET (napr. ET-20) znamená, že disk bude vytŕčať mimo blatník.

Obrázok: čo znamená ET

V prípade, že ste sa rozhodli na vozidlo namontovať disky s iným rozmerom pneumatík, pripravte si časť rozpočtu aj na oficiality. Zakúpené disky musia mať TÜV certifikát, inak sa vám ich nepodarí legálne zapísať do technického preukazu. Pripravte sa na návštevu STK, kde vám disky musia skontrolovať. Následne treba s posudkom z STK (a spomínaným certifikátom) navštíviť dopravný inšpektorát, tam vám vydajú povolenie na zápis do technického preukazu. V závere požiadate o vydanie nového technického preukazu. Celá procedúra vyjde na asi 80€ (vrátane kolkov a poplatkov na STK).
 

 
« Späť

Quatro - jednoduchý nákup na splátky