Pri prezúvaní pamätajte na sedmičku

22.04.2014, 14:20, CentrumKolies

Nemyslíme tým fľašu alkoholu ani konkrétny dátum, ale teplotu prostredia. Ideálny čas kedy zmeniť zimné obutie za letné totiž určuje práve počasie, nie dátumy ani legislatíva.


Mnohí považujú za limitnú hranicu prezúvania práve Veľkú noc. I keď na strednom Slovensku ste ešte mohli zažiť už asi definitívne poslednú lyžovačku, sviatky boli na väčšine Slovenska veľmi teplé. To síce potešilo polievané slečny a dámy, ale určite nie vaše pneumatiky.

Kľúčovým rozdielom medzi zimnými a letnými pneumatikami je totiž okrem hĺbky aj ich zloženie. Zmes, z ktorej sú vyrábané zimné gumy je totiž mäkšia, aby si zachovala rozumné adhézne vlastnosti aj v tuhých mrazoch. Letné pneumatiky bývajú tvrdšie a hlavne, zle znášajú zimné (mínusové) teploty. Zatiaľ čo letné gumy sú v zime prakticky nepoužiteľné, tie zimné sa v lete „len“ viac optrebúvajú.

Prezutie zo zimných pneumatík na letné momentálne naša legislatíva neprikazuje. Povinnosťou šoféra je však mať zimné pneumatiky v prípade, ak je na ceste súvislá vrstva snehu či ľadu. Ak sa na cestách, po ktorých jazdíte, sneh už dávno roztopil a napadnutie nového neočakávate, nie je to hneď dôvod na prezúvanie.

Kľúčovou hranicou totiž je 7 stupňov Celzia. Ak priemerná denná teplota vo vašom kraji presiahne túto hodnotu, s pokojom v duši sa môžete vychystať prezúvať a obuť vášmu miláčikovi spravidla tie krajšie disky s letnými pneumatikami. Ak však, napríklad, nočná teplota vo vašom bydlisku stále klesá k nule, vydržte, kým sa jar prejaví naplno. Skoré prezutie vám zbytočne môže spôsobiť problémy pri ranných námrazách, ktoré sa na ceste vyskytujú častejšie, než si myslíte.

Pamätať si treba aj to, že jedinými dvoma negatívami používania zimných pneumatík vo vyšších teplotách je ich opotrebenia a predĺžená brzdná dráha. Polícia vám pokutu za „predĺženie“ používania zimného obutia dať nemôže. Pri svižnej jazde však vždy pamätajte na to, čo máte obuté.

 
« Späť

Quatro - jednoduchý nákup na splátky