Nechať gumy na diskoch alebo prezuť?

21.01.2014, 15:49, CentrumKolies

Čo je jednoduchšie? Kúpiť dve sady diskov alebo pneumatiky pred každou sezónou prezúvať? Uskladnenie pneumatík mimo ich sezóny je pomerne háklivou záležitosťou. Sú totiž veľké, neskladné, navyše ich vďaka zápachu a špine nemožno mať len tak hocikde...


Niektorí motoristi si vo svojich pneuservisoch priplácajú za možnosť uskladnenia pneumatík priamo tam. Zbavia sa tak starostí a pneuservis si udrží zákazníka, veď prečo by ste ich prezúvali inde, však? Väčšina si však uskladňuje pneumatiky doma. V pivniciach, garážach či len tak na dvore. Viete však, ako správne uskladňovať pneumatiky a akých zásad sa pridŕžať?

Po zložení pneumatík z vozidla je nevyhnutné ich poriadne prezrieť, či na ich plášti alebo bočnici nie sú výrazné poškodenia, o ktorých ste doteraz nevedeli. Ich životnosti pomôže aj povyberanie kamienkov z dezénu. V rámci uskladnenia by sa totiž mohli zarezať do plášťa, a to predsa nechcete.

Ak skladujete pneumatiky na diskoch, naukladajte ich bokom na sebe, alebo zaveste pomocou háčikov na stenu. Ak by ste ich nechali len tak stáť, môže počas doby uskladnenia prísť k preliačeniu dotykovej plochy. Vyhnúť sa tomu dá častým otáčaním pneumatík alebo iným uskladnením. Odporúčaný tlak vo vnútri uskladnených pneumatík je 1 bar.

Pneumatiky vyzuté z diskov, naopak, nie je vhodné uskladňovať naukladané na seba. Vplyvom hmotnosti ostatných by najnižšie položená pneumatika mohlo „získať“ neopraviteľné poškodenia. Vyzuté pneumatiky je vhodné naukladať vedľa seba vo zvislej polohe. Potom však nesmiete zabudnúť ich počas „oddychovej“ sezóny aspoň raz za mesiac pootočiť (ideálne však každé dva týždne). Pamätajte však aj na to, že vyzúvaním a obúvaním sa namáha bočnica pneumatiky, čo skracuje jej životnosť a pri nekvalifikovanom zásahu môže prísť aj k jej poškodeniu.

Neodborné zaobchádzanie a časté prezúvanie môže pneumatiku poškodiť

Skladovať pneumatiky je vhodné v tmavých, chladných a suchých miestnostiach, ideálne bez prievanu. Slnečné lúče, teplo, mráz či prievan totiž môžu výrazne znížiť životnosť pneumatík. Obzvlášť treba dať pozor na vlhko, či kontakt s olejmi, benzínmi a inými ropnými či chemickými výrobkami. Ak ste nútení skladovať pneumatiky vonku (čo nie je ideálnym riešením), prikryte ich nepremokavou a nepriehľadnou prikrývkou. Dbajte však na mierne odvetranie.

Ešte predtým, ako oddýchnuté pneumatiky nasadíte na auto, nezabudnite ich dať vyvážiť v najbližšom pneuservise. Iste, ak si pneumatiky nechávate prezúvať na jednu sadu diskov, vyváženie je v cene. Inak radšej obetujte pár eur za preváženie, ide o bezpečnosť. Nesprávne vyvážené pneumatiky môžu rozhodiť geometriu celého vozidla alebo sa môžu správať nevyspytateľne.

Ak už vaše pneumatiky nespĺňajú minimálne legislatívne požiadavky pre jazdu po cestných komunikáciách, odovzdajte ich osobe oprávnenej nakladať s odpadmi. Mnohé pneuservisy ponúkajú možnosť odberu starých pneumatík pri kúpe novej sady, informujte sa. Použité a zničené pneumatiky v žiadnom prípade nevyhadzujte za najbližšou tabuľkou koniec obce!

Oba spôsoby uskladňovania majú svoje plusy, aj svoje mínusy. Ak necháte pneumatiky na diskoch, musíte sa postarať o ich vyváženie, ak nie, dávajte si pozor na kvalitu práce vo vašom servise a neprekračujte dĺžku životnosti pneumatík. Pre lenivejších a tých, ktorí už majú dve sady diskov, je teda vhodnejšia prvá možnosť. Ak vám nevadí čas strávený v servise pri opätovnom prezúvaní pneumatík, ide o zopár desiatok minút, nebojte sa nechať gumy aj bez diskov

 
« Späť

Quatro - jednoduchý nákup na splátky