Kedy prezuť pneumatiky?

17.12.2013, 11:32, CentrumKolies

I keď zimná sezóna je už v plnom prúde a väčšina vodičov má dávno obuté zimné pneumatiky, stále sa ešte nájde dosť oneskorencov, ktorí prichádzajú navštíviť náš pneuservis až s príchodom prvého snehu a poriadnych mrazov. Viete však, kedy vám jazdu na zimných pneumatikách prikazuje zákon?


Legislatíva upravujúca používanie zimných pneumatík sa mení pomerne často. Ešte pred pár rokmi bolo zákonom stanovené obdobie (od 15.11. do 31.3.), v ktorom každé vozidlo na verejných komunikáciách muselo byť vybavené zimnými pneumatikami. Inak vodičovi hrozila pokuta. Aktuálne platná legislatíva neurčuje obdobie a túto povinnosť prikazuje ľudskejšie.

Kedy je ten správny čas?

Podľa súčasných zákonov je totiž vodič povinný na svojom vozidle používať zimné pneumatiky iba v prípade, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Takto znie nariadenie pre vozidlá kategórie M1 a N1. „Súvislá vrstva snehu“ nie je nikde v zákone bližšie špecifikovaná, čo dáva väčší priestor špekulantom, ktorí za suchú vozovku považujú aj dva tenké v snehu vyjazdené pruhy. Dopravní policajti však zväčša bývajú nekompromisní a v neposlednom rade, zimné pneumatiky zabezpečujú nielen vašu, ale i bezpečnosť ostatných členov premávky. Rozdiely v manévrovateľnosti vozidla na snehu so zimnými alebo letnými pneumatikami snáď nemusíme nijak zvlášť popisovať.

 

V ideálnom prípade s prezutím skutočne netreba čakať až do prvej snehovej nádielky. Okrem zvýšeného počtu cestných kontrol totiž možno vtedy stretnúť aj nebývalé množstvo zabudnutých šoférov v pneuservisoch. Čakacie doby na výmenu prezutia v krajských mestách sa vtedy môžu vyšplhať aj na niekoľko dní a uznajte sami, jazdiť dlhšie zimné obdobie na letných pneumatikách nie je nič príjemné.

Ak plánujete cestu do zahraničia, jazdu na letných pneumatikách radšej vôbec neriskujte. Výmena obutia stojí od 12 do 30 eur, pokuta za hranicami je niekoľkonásobne drahšia. Od slovenských ochrancov zákona môžete na mieste dostať pokutu do výšky 60 eur. Netreba však zabúdať, že u nás legislatíva najnovšie upravuje aj snehovú a ľadovú pokrývku vozidla. Za neodstránenie ľadu a snehu, ktorý by sa počas jazdy mohol uvoľniť, hrozí vodičovi pokuta do výšky 60 eur.

 
« Späť

Quatro - jednoduchý nákup na splátky