Kde sú zimné pneumatiky povinné?

29.11.2010, 16:52, Mgr.Michal Lavo

Ak cestujete do zahraničia, tak by Vám určite nemal ujsť tento článok. Podrobne sa v ňom venujeme okolitým krajinám a populárnym dovolenkovým destináciám. Dozviete sa, kde a ako polícia kontroluje povinnosť mať na aute zimné pneumatiky.


Predpisy o používaní zimných pneumatík na cestách sa v jednotlivých krajinách Európskej únie výrazne odlišujú. Preto prinášame prehľad, v ktorých krajinách je používanie zimných pneumatík povinné pre každého vodiča a v ktorých nie. Informácie začneme Slovenskom, prejdeme všetkými našimi susedmi a nájdete tu aj iné krajiny, kam zvyknú Slováci cestovať autami.

SLOVENSKO
Na Slovensku už zimné pneumatiky nie sú povinné, auto musí byť „prezuté“ len v tom prípade,ak by bola na vozovke súvislá vrstva snehu či ľadu. Od 15. novembra do 31. marca je povinnosťou pre nákladiaky nad 3,5 tony mať zimné pneumatiky na aspoň jednej z hnacích náprav a pre autobusy,ktoré musia mať prezuté všetky kolesá.
Pre zimné pneumatiky sú od vľaňajšej zimy prísnejšie pravidlá, ojazdené môžu byť najviac na tri milimetre. Dovtedy hranica, za ktorú by ste od polície nedostali pokutu bola 1,6 milimetra. Nové zimné pneumatiky majú výšku dezénu cca 9 mm. Za letné pneumatiky v zime môžete dostať pokutu vo výške 60 Euro. Poisťovne odmietajú platiť za kolízie a havárie na zjazdených pneumatikách.
Polícia má právo vodiča pokutovať, ale i zakázať mu jazdu, prípadne ho odklonia na inú cestu. Polícia však môže donútiť vodiča zastaviť vozidlo, prípadne si musí zaplatiť odťahovú službu. Až šesťnásobne vzrastá v zime riziko nehody. Pri 0°C už na suchej vozovke je brzdná dráha letných gúm dlhšia aj o 10 % . Na zimné pneumatiky sa odporúča prezuť už od kladnej teploty 7 stupňov nad nulou.

ČESKO
Od 1. novembra až do 1. apríla sa musia používať zimné pneumatiky na cestách označených dopravnou značkou. Už začiatkom novembra policajti v Ostrave kontrolovali vodičov a polovica z nich túto povinnosť nesplnila.
Táto povinnosť však platí hlavne pre diaľnicu D1 medzi Prahou a Brnom. Vyžiadal si to kraj Vysočina, kde diaľnicu v zime často blokovali autá s letnými pneumatikami. Povinnosť jazdiť na zimných pneumatikách majú vodiči v Čechách a na Morave na mnohých horských úsekoch ciest. Žiadna takáto značka nie je osadená len v Plzenskom a Stredočeskom kraji vrátane Prahy.

RAKÚSKO
V Rakúsku sú od od 1. novembra do 15. apríla vodiči povinní prispôsobiť vybavenie svojho vozidla zimným podmienkam. V tomto čase môže polícia vodičom idúcim na letných pneumatikách po zasneženej vozovke dať pokutu až do výšky 5000 eur, taktiež mu môže vozidlo zabaviť. Ak vodič s letnými pneumatikami spôsobí v Rakúsku v zime dopravnú nehodu a polícia uzná, že zimné pneumatiky jej mohli zabrániť, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške. A navyše rakúska polícia zimné pneumatiky s hĺbkou vzorky, ktorá je menšia ako štyri milimetre považuje za letné.

POĽSKO
Tu povinnosť používať zimné pneumatiky nie je, odborníci ich však so zreteľom na množstvo neudržiavaných ciest a tuhé zimy odporúčajú.

MAĎARSKO
U našich južných susedov zimné pneumatiky nie sú povinné, vodiči však musia mať v zime vo výbave auta snehové reťaze. Turistom, ktorí ich nemajú, môže byť zamietnutý vstup do krajiny.

UKRAJINA A RUSKO
Ani jedna z týchto krajín nemá zákon zameraný na použitie letných a zimných pneumatík.

NEMECKO
Podľa zákona z roku 2006 je povinnosťou každého vodiča prispôsobiť výbavu svojho automobilu zimným podmienkam. Keď polícia zastaví auto idúce na zasneženej vozovke na letných pneumatikách, vodič dostane pokutu. To isté platí aj pre vozidlá, ktoré kvôli nevyhovujúcemu vybaveniu v zimných podmienkach obmedzujú plynulosť prevádzky.
Ak vodič s letnými pneumatikami spôsobí v Nemecku v zime nehodu a polícia uzná, že zimné pneumatiky jej mohli zabrániť, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške.
Nemci už začali pripravovať zákon, podľa ktorého bude povinnosť jazdiť na zimných pneumatikách už od októbra do niektorého z jarných mesiacov.

TALIANSKO
V tejto krajine nie sú zimné pneumatiky povinné, odborníci ich však odporúčajú na jazdu v zimnom období predovšetkým na severe krajiny.
Všetky automobily prechádzajúce autonómnou oblasťou Valle d'Aosta na severozápade Talianska musia byť v čase od 15. novembra do 15. apríla vybavené zimnými pneumatikami.

ŠVAJČIARSKO
Vo Švajčiarsku zimné pneumatiky nie sú povinné. Vodiči na letných pneumatikách však môžu niesť zodpovednosť za vznik dopravnej nehody, ak polícia uzná, že zimné vybavenie jej mohlo zabrániť. Toto pravidlo platí aj pre zimné pneumatiky, ktoré majú hĺbku dezénu menšiu ako 4 milimetre.
Švajčiarske poisťovne odmietajú často nahrádzať škody, ak havarované auto nebolo vybavené pneumatikami adekvátnymi pre stav vozovky.

FRANCÚZSKO
Vo Francúzsku zimné pneumatiky nie sú povinné. Neplatí to však pre niektoré horské oblasti, kde značky vodičom zakazujú vjazd, ak je ich automobil vybavený letnými pneumatikami.

BELGICKO, HOLANDSKO, LUXEMBURSKO
V krajinách Beneluxu nie sú zimné pneumatiky zatiaľ povinné, na zimné obdobie sa však odporúčajú.

VEĽKÁ BRITÁNIA, DÁNSKO
Vo Veľkej Británii zimné pneumatiky nie sú povinné, v Dánsku ich však odporúčajú.

SLOVINSKO
Medzi 15. novembrom a 15. marcom sú pre domáceho vodiča zimné pneumatiky povinné, zahraniční vodiči túto povinnosť nemajú. Minimálna hĺbka dezénu je 3 milimetre.

CHORVÁTSKO
V krajine sú zimné pneumatiky pre obdobie zimy povinné, na snehu možno použiť letné pneumatiky len so snehovými reťazami. Letné i zimné pneumatiky musia mať minimálnu hĺbku vzorky 4 milimetre.

SRBSKO
Od 1. novembra do 1. apríla zimné pneumatiky alebo letné s minimálnou hĺbkou vzorky 4 milimetre sú v krajine povinné. Zákon dovoľuje v uvedenom období jazdiť s dvoma zimnými pneumatikami na náhonových kolesách, zvyšné dve kolesá môžu mať letné pneumatiky.

BOSNA A HERCEGOVINA
V tejto krajine je od 15. novembra do 15. apríla používanie zimných pneumatík s minimálnou hĺbkou vzorky štyri milimetre povinné. Zimné možno nahradiť na vozovke pokrytej snehom letnými pneumatikami so snehovými reťazami.

RUMUNSKO
Zimné pneumatiky tu nie sú povinné. Pneumatiky však musia mať hĺbku dezénu minimálne 2 milimetre.

BULHARSKO
Tu zimné pneumatiky nie sú povinné.

MACEDÓNSKO, ČIERNA HORA, ALBÁNSKO
V týchto krajinách zákony dovoľujú jazdiť na letných pneumatikách v zimnom období, ale iba v tom prípade, že majú najmenej 4 milimetre hĺbku dezénu.

LITVA
Od 10. novembra do 1. apríla sú zimné pneumatiky povinné, platí to aj pre turistov prechádzajúcich krajinou.

LOTYŠSKO
Zimné pneumatiky s minimálnou hĺbkou vzorky 3 mm sú od 1. decembra do 1. marca povinné, platí to aj pre turistov.

ESTÓNSKO
Od 1. decembra do 1. apríla sú zimné pneumatiky povinné, platí to aj pre zahraničných vodičov.
 

 
« Späť


Diskusia: "Kde sú zimné pneumatiky povinné?"
Dátum: Meno: Komentár:
15.09.2013, 20:38 Martin Skúsenosť
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Quatro - jednoduchý nákup na splátky