Dezén pneumatík a jeho hĺbka

27.12.2013, 15:17, CentrumKolies

Hĺbka dezénu pneumatiky určuje jej použiteľnosť a spôsobilosť jazdy na cestných komunikáciách. Viete ako upravuje hĺbku dezénu naša legislatíva a ako zmerať?


Zimné pneumatiky možno ľahko identifikovať vďaka označeniu „M+S“ (alebo „M.S.“) na ich vonkajšej obrube. Za touto skratkou sa skrývajú anglické výrazy „Mud + Snow“, teda v preklade „blato + sneh“. Takéto pneumatiky sa okrem iného vyznačujú aj podstatne členitejších a vyšším dezénom. Jeho minimálnu hĺbku kvôli bezpečnosti na cestách stanovuje legislatíva.

Zákonom stanovená hodnota minimálnej výšky dezénu zimnej pneumatiky je podľa súčasne platnej legislatívy 3 milimetre. Pre letnú platí zákonný limit 1,6 milimetra. Či je vaša pneumatika spôsobilá jazdy v zimných mesiacoch môžete zistiť troma spôsobmi. Bežne v servisoch dostať „merač hĺbky dezénu“, s ktorým viete s istotou určiť, ako na tom vaše pneumatiky sú. Takéto meradlá bývajú digitálne i analógové, pričom prvé menované sú drahšie a presnejšie (eliminuje sa tu možnosť zlého odčítania údajov).

Druhou možnosťou je vyhľadať na pneumatike kontrolný „mostík“. Ide o bod skrytý vo vnútri, ktorý prepája jeho dve strany. Ak je pneumatika zjazdená až po tento mostík, môžete sa pripraviť na kúpu novej sady.

Poslednou a azda najjednoduchšou metódou „merania“ je použitie päťcentovky s Kriváňom. Medenú mincu stačí vložiť do dezénu tak, aby vrchol Kriváňa smeroval do stredu kolesa. Ak vidno samotnú špičku, pneumatika je nespôsobilá. Pamätajte však na skutočnosť, že nejde o certifikované meradlo, a to že vrchol Kriváňa je od kraju mince vzdialený práve tri milimetre je náhoda.

Ak po zime zistíte, že vaše pneumatiky podľa zákona už ďalšiu sezónu nebudete môcť používať, môžete ich ešte „dojazdiť“ v úvodných letných mesiacoch. Používanie zimných pneumatík v lete naše predpisy neupravujú. Pozor však na zmenu adhéznych vlastností zimnej pneumatiky vo vyšších teplotách. Ak je cesta horúca, predlžuje sa brzdná dráha a gumy sa rýchlejšie opotrebúvajú.

 
« Späť

Quatro - jednoduchý nákup na splátky