Cestujete do Chorvátska? Pozrite si, ako je to najvýhodnejšie.

04.06.2014, 15:11, CentrumKolies

Už o pár týždňov sa začne hlavná dovolenková sezóna a ako už býva tradíciou, Slováci sa poväčšine vyberú autom k chorvátskemu pobrežiu Jadranského mora. Zosumarizovali sme pre vás najbežnejšie trasy a niekoľko rád, ktoré sa vám budú pri ceste ku „slovenskému moru“ hodiť.


Z Bratislavy do Záhrebu

Ak sa vyberiete na dovolenku z nášho hlavného mesta, máte niekoľko možnosti, ako sa do Chorvátska dostať. Popíšeme si najznámejšie alternatívy ciest do Záhrebu, keďže odtiaľ sa zväčša dostanete na všetky známe letoviská.

1. Cez Rakúsko a Slovinsko po diaľnici.

1. varianta cesty z Bratislavy do Záhrebu

Prvá trasa sa začína v Rakúsku. Ide o najrýchlejšiu a najpohodlnejšiu trasu, ktorou sa dostanete do chorvátskej metropoly, len za niečo viac než 4 hodiny. Jej výhodou je, že idete v podstate celú cestu až do Chorvátska po diaľnici. Z Bratislavy sa po diaľnici vyberiete smerom na Viedeň a odtiaľ na Graz. Z Grazu už bočíte smerom na Slovinský Maribor a odtiaľ cez Ptuj do Chorvátska. Od chorvátskych hraníc (od Krapiny ešte diaľnica nie je dokončená) pôjdete po ceste 1. , ktorá je však na vynikajúcej úrovni.

Nevýhodou tejto trasy je samozrejme vyššia cena, keďže v Rakúsku vás vyjde 10 dňová známka na 8,50€ a 2 mesačná na 24,80€. V Slovinsku to nie je o nič lepšie – 7 dňová známka stojí 15€ a mesačná až 30€, čo je za necelých 80 km diaľnice naozaj veľa.

Vzdialenosť: 440km
Odhadovaný čas: 4h 10min.
Cena za cesty (týždňová dovolenka): 23,5€
Cena za cesty (2 týždňová dovolenka): 47€

Diaľnicu v Slovinsku však môžete obísť, ak zídete priamo na hraniciach pri dedinke Šentijl a po vedľajšej ceste zamierite do Mariboru, odkiaľ sa vydáte smerom na Ptuj. Rátajte však, že táto obchádzka vám cestu časovo výrazne natiahne. Nie ste totiž jediný, koho to napadlo :).

 

2. Cez Maďarsko bez diaľníc

Cesta cez Maďarsko je obľúbenou trasou dovolenkárov, keďže je kratšia a lacnejšia. Treba povedať, že skratka je to naozaj veľká a naša druhá trasa je krajšia o viac ako 100 km (meria 325km). Rýchlejšia však samozrejme nebude a jej efektívnosť z hľadiska pohonných hmôt závisí od času kedy sa vyberiete a kombinovanej spotreby vášho vozidla.

Ako prvé sa z Bratislavy vyberiete do rakúskeho Kitsee a odtiaľ na maďarské hranice do Pamhagen.
Vašim hlavným smerom bude Szombathely. Odtiaľ smerom na Kormend, Zalalovo až ku Slovinským hraniciam pri dedinke Rédics. Skôr než si stihnete uvedomiť, že ste v Slovinsku, budete na Chorvátskych hraniciach v Mursko Središče hľadať smerovú tabuľu na Varaždin. Odtiaľ už len stále smer Záhreb.

Treba povedať, že táto trasa už dávno nie je slávnym tankodromom ako kedysi, no napriek svojej krátkej vzdialenosti sa vám cesta dokáže poriadne natiahnuť.

Vzdialenosť: 365 km
Odhadovaný čas: 5,5 až 6 hodín.
Cena za cesty: 0€

3. Cez Maďarsko po diaľnici

Tretia alternatíva cesty do Chorvátska

Skvelou alternatívou našej prvej trasy je aj cesta po maďarských diaľniciach. Z Bratislavy vyrazíte cez Rajku smerom na Gyor. Tam si môžete vybrať, či budete pokračovať po diaľnici smerom na Székesféhérvár (cez Budapešť) a následne obídete Balaton, alebo skúsite skratku z druhej strany Balatonu, smerom na Keszthely. Časový rozdiel je minimálny, skratkou však ušetríte viac ako 60 km. Pokračovať budete smerom na mesto Nagykanizsa a ďalej ku chorvátskym hraniciam. Tam vás od Goričanu už čaká „cestarina“, teda mýtna brána, od ktorej si za diaľnicu do Záhrebu priplatíte 42 kún (asi 5,5€).

 

Vzdialenosť: 385 km
Odhadovaný čas: 4h 30 min.
Cena za cesty (týždňová dovolenka): 21,9€
Cena za cesty (2 týždňová dovolenka): 26,91€

 

4. Chystáte sa na sever?

Ak sa chystáte na severozápad Chorvátska, teda Istriu, cez Záhreb samozrejme vôbec nemusíte ísť. Modelovo si zoberieme obľúbenú destináciu – Umag.

 

Najpohodlnejšou alternatívou je cesta po diaľnici cez Rakúsko a Slovinsko. Vyberiete sa cez Viedeň na Graz, do slovinského Mariboru a potom na Ljubľanu odkiaľ sa pohodlne dostanete až na Istriu. Alternatívou je aj horská cesta cez Klagenfurt do Ljublany, ktorá je krásna, no v nádrži vám „spraví vír“. Okrem toho je mierne dlhšia, preto sa neoplatí časovo ani finančne.

Vzdialenosť: 568km
Odhadovaný čas: 5h 30 min.
Cena za cesty (týždňová dovolenka): 23,5€
Cena za cesty (2 týždňová dovolenka): 47€

Čo zbytok Slovenska?

Ak cestujete zo stredného Slovenska, oplatí sa Vám využiť trasu cez maďarské diaľnice. Stačí ísť smerom na Budapešť a odtiaľ na Székesféhérvár, kde sa napojíte na popisovanú trasu.

Ak chcete ušetriť na diaľniciach, oplatí sa ísť cez Komárno a potom smerom na mestá Pápa a Kormend, kde sa napojíte na trasu č.2. Rátajte ale s tým, že táto trasa bude veľmi, veľmi dlhá.

Ak nie zo stredného Slovenska, tak z Košíc sa vám určite diaľničná nálepka oplatí kúpiť. Vyberte sa smerom na Miskolc, kde sa napojíte na diaľnicu smerujúcu na Budapešť. Odtiaľ opäť cez Székesféhérvár okolo Balatonu až ku chorvátskym hraniciam.

Ako ďalej v Chorvátsku?

Chorvátske diaľnice sú krásne vybudované a dostanete sa po nich už takmer na celé pobrežie. Ich ceny sú však skutočne vysoké. Viac ako 500 km diaľnica zo Záhrebu až na jej koniec pri Čarapine (asi 100 km od Dubrovniku) vás napríklad vyjde na 233 kún, čo je takmer 30€. Po Šibenik je to 147 kún (19,4€), po Split 174 Kún (23€).

 

Využiť však môžete aj pôvodné cesty. Zo Záhrebu na Karlovac, odtiaľ buď na sever smerom na Rijeku, alebo smerom na Juh cez Plitvické jazerá. Predovšetkým v ich okolí však rátajte s veľkými kolónami. Tieto cesty sú totižto hojne využívané nie len turistami, ale aj domácimi.

Na čo si dávať pozor?

Najviac preplnené cesty sú zväčša cez víkend. Najviac dovolenkárov sa vyberá na cestu páve v piatok a sobotu, v nedeľu večer však vyrážajú na cestu kamióny. Všeobecne však platí, že v noci sú cesty prázdnejšie. Ak však nie ste na nočné šoférovanie zvyknutí, radšej neriskujte. Mikrospánok či stret so zverou by mohol vašu dovolenku ukončiť veľmi predčasne. Tak či onak, pripravte si na cestu veľa tekutín, občerstvenie a najlepšie aj kávu.

Na hraniciach je všetko už oveľa jednoduchšie. Keďže Chorvátsko je od minulého roku členom Európskej Únie, pri vstupe vám stačí iba občiansky preukaz. Pozor, vaše deti však musia mať vlastný cestovný doklad! Bežný pobyt v Chorvátsku je možný len na 90 dní.

Alkohol

Rovnako ako u nás, ani v Maďarsku, Rakúsku či Slovinsku nie je povolený žiaden alkohol za volantom. Naopak, v Chorvátsku si môžete dopriať jedno pivko, keďže povolená hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile. Pozor! To sa však nevzťahuje pre vodičov do 24 rokov a rovnako ani pre profesionálnych vodičov v zamestnaní.

Povinná výbava

Povínná výbava vozidla. Zdroj. automoto.cas.skPovinnú výbavu u nás tvorí schválená lekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta, rezervné koleso a náradie na jeho výmenu (zdvihák, kľúč na skrutky kolies), alebo sada na rýchlu opravu defektu. Ťažné lano a poistky už nie sú povinnou výbavou, rovnako ako náhradné žiarovky, ktoré sú však povinné v Chorvátsku, rovnako ako ťažné lano. Celkovo vám však odporúčame túto výbavu pri sebe mať. V Chorvátsku od vás budú vyžadovať aj Európsku správu o dopravnej nehode.

Pozor na minimálnu hĺbku dezénu, ktorá predstavuje 1,6 mm. Odporúčaná hĺbka je však 4 mm, preto si v dostatočnom predstihu pred jazdou skontrolujte, ako sú na tom vaše pneumatiky. Týka sa to aj ich dostatočného nahustenia. Podhustené pneumatiky sa môžu odraziť na jazdných vlastnostiach, opotrebení a na vyššej spotrebe. Tú pri stovkách kilometrov pocítite aj v peňaženke.

Detská autosedačka

Ak sa chystáte na dovolenku aj s vašimi ratolesťami, nezabúdajte na to, že máte povinnosť mať detskú autosedačku. Tá platí na Slovensku pre deti s výškou do 150 cm, rovnako ako v Maďarsku. V Rakúsku musia mať autosedačku deti do 150cm alebo 12rokov. V Chorvátsku ich budete potrebovať iba pre deti do 5 rokov. Deti do 12 rokov však nesmú sedieť na prednom sedadle.

Viac o detských autosedačkách si môžete prečítať tu.
 

 
« Späť

Quatro - jednoduchý nákup na splátky